Kinek való a gimnázium, kinek a technikum?

2023.10.31

Szülőként nehéz döntést hozni...

Kinek való a gimnázium?

https://eduline.hu/erettsegi_felveteli/20231023_palyavalasztas_elott_cikksorozat_gimnazium_kozepiskolai_felveteli

Néhány lényeges elemet kiemeltünk a cikkből: 

Azoknak a diákoknak, akiknek nehézséget okoz az a döntés, hogy milyen irányban szeretnének továbbtanulni, a legcélszerűbb választás egy négy évfolyamos, általános tanrendű gimnázium lehet, amivel tulajdonképpen nyernek még négy évet addig, amíg ismét a jövőjükről kell dönteni. 

Szakmát viszont nem szereznek, ezért azokra a diákokra, akik gimnáziumban végeznek, általában vár még néhány év tanulás valamilyen egyetemen, főiskolán, vagy éppen a szakképzésben ahhoz, hogy később valamilyen képesítésük és biztos megélhetésük legyen. 

Ahhoz, hogy megtaláljátok, számotokra melyik gimnázium lehet a legmegfelelőbb, érdemes felmérnetek, hogy milyen érettségi eredmények születtek az elmúlt néhány évben a számotokra szimpatikus intézményekben. 

Aktuális eredmények (2024 május-június): https://www.ketszintu.hu/publicstat.php

Eredmények vizsgatárgyanként (2024 május-június): https://www.ketszintu.hu/publicstat.php?stat=_2024_1&reszletes=1 



Kinek való a Technikum?

Az eduline.hu-n olvasható mindkét teljes cikket érdemes az iskolaválasztás elótt elolvasni.

https://eduline.hu/erettsegi_felveteli/20231106_kinek_valo_a_technikum_palyavalasztas_kozepiskolai_felveteli

Néhány lényeges elemet kiemeltünk a cikkből:

A jelenleg érvényben lévő szabályok szerint technikumoknak hívják azokat a középiskolákat, ahol a diákok nemcsak az érettségire készülnek, de valamilyen szakmát is tanulnak, a tanulmányaik végén pedig szakmai vizsgát tesznek, mindezt 5 év alatt.

Ezekben az intézményekben a diákok a közismereti tárgyak mellett az első két évben általános szakmai ismereteket is tanulnak. Csak ezt követően kell eldönteniük, hogy az adott technikum képzései közül pontosan melyik szakma érdekli őket, és a további három évben milyen ismereteket szeretnének elsajátítani. A technikumi diákok a negyedik évük végén, vagyis 12. osztályban magyarból, történelemből és matematikából előrehozott érettségi vizsgát tehetnek, majd az ötödik év végén, 13. osztályban az idegen nyelvi érettségi vizsga mellett szakmai vizsgát tesznek. 

A szakképzésben tanulók a szakképzési törvénynek köszönhetően jogosultak tanulmányi ösztöndíjra, aminek az összegét a KRÉTA tanulmányi rendszerbe feltöltött adatok alapján számolják ki, és utalják el.