A közösségi szolgálat ismertetője
A Móriczra vonatkozó szabályok
A közösségi szolgálat ismertetője
Te is szeretnél tenni másokért? Szeretnél részt venni egy olyan közösségi projektben, amiben gyerekeknek, rászorulóknak, állatoknak segíthetsz a barátaiddal, miközben teljesíted a kötelező közösségi szolgálatodat is? A közösségi szolgálat során nemcsak megoldhatsz egy problémát, hanem észrevétlenül tanulhatsz az együttműködésről, a konfliktuskezelésről, az empátiáról, a kreatív gondolkodásról, a projekttervezésről, a döntéshozásról és a felelősségvállalásról is.
2016. január elseje után az érettségi vizsga bizonyítvány kiadásának feltétele 50 óra „közösségi szolgálat” elvégzésének igazolása.
Mi a közösségi szolgálat?
A „közösségi szolgálat” meghatározása: „szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektől független, egyéni vagy csoportos tevékenység és annak pedagógiai feldolgozása.”
Hol végezhető közösségi szolgálat?
133. § (1) Középiskolában meg kell szervezni a tanuló közösségi szolgálatának teljesítésével, dokumentálásával összefüggő feladatok ellátását. A tanuló osztályfőnöke vagy az ezzel a feladattal megbízott pedagógus a tanuló előmenetelét rögzítő dokumentumokban az iratkezelési szabályok megtartásával nyilvántartja és folyamatosan vezeti a közösségi szolgálattal összefüggő egyéni vagy csoportos tevékenységet, amely alapján az Nkt.-ban az érettségi bizonyítvány kiadásának feltételeként meghatározott ötven óra közösségi szolgálat elvégzése igazolható legkésőbb a tanuló érettségi bizonyítványa kiadásának időpontjára.
(2) A közösségi szolgálat keretei között
- a) az egészségügyi,
- b) a szociális és jótékonysági,
- c) az oktatási,
- d) a kulturális és közösségi,
- e) a környezet- és természetvédelemi,
- f) a katasztrófavédelmi,
- g) az óvodás korú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, az idős emberekkel közös sport- és szabadidős területén folytatható tevékenység.
(3) A tanulót fogadó intézménynek a (2) bekezdés a) pontjában meghatározott tevékenységi területen minden esetben, a (2) bekezdés b) pontjában meghatározott esetekben szükség szerint mentort kell biztosítania.
Mikor, milyen feltételekkel kell elvégezni a közösségi szolgálatot?
(4) A középiskola a 9–11. évfolyamos tanulói számára lehetőség szerint három tanévre, arányosan elosztva szervezi meg vagy biztosít időkeretet a legalább ötven órás közösségi szolgálat teljesítésére, amelytől azonban indokolt esetben a szülő kérésére el lehet térni.
(5) A közösségi szolgálatot az adott tanuló esetében koordináló pedagógus az ötven órán belül – szükség szerint a mentorral közösen – legfeljebb öt órás felkészítő, majd legfeljebb öt órás záró foglalkozást tart.
(6) A közösségi szolgálat teljesítése körében egy órán hatvan perc közösségi szolgálati idő értendő azzal, hogy a helyszínre utazás és a helyszínről hazautazás ideje nem számítható be a teljesítésbe.
(7) A közösségi szolgálat helyszínén a szolgálattal érintett személy segítése alkalmanként legkevesebb egy, legfeljebb háromórás időkeretben végezhető.
Hogyan kell dokumentálni a közösségi szolgálat tevékenységeit?
(8) A közösségi szolgálat során a tanuló naplót köteles vezetni, amelyben rögzíti, hogy mikor, hol, milyen időkeretben és milyen tevékenységet folytatott.
(9) A közösségi szolgálat dokumentálásának kötelező elemeként
- a) a tanulónak közösségi szolgálati jelentkezési lapot kell kitöltenie, amely tartalmazza a közösségi szolgálatra való jelentkezés tényét, a megvalósítás tervezett helyét és idejét, valamint a szülő egyetértő nyilatkozatát,
- b) az osztálynaplóban és a törzslapon a kijelölt pedagógusnak dokumentálnia kell a közösségi szolgálat teljesítését,
- c) az iskola a közösségi szolgálat teljesítéséről igazolást állít ki két példányban, amelyből egy példány a tanulónál, egy pedig az intézménynél marad,
- d) az iskola a közösségi szolgálattal kapcsolatos dokumentumok kezelését az iratkezelési szabályzatában rögzíti,
- e) az iskolán kívüli külső szervezet és közreműködő mentor bevonásakor az iskola és a felek együttműködéséről megállapodást kell kötni, amelynek tartalmaznia kell a megállapodást aláíró felek adatain és vállalt kötelezettségein túl a foglalkoztatás időtartamát, a mentor nevét és feladatkörét.
A közösségi szolgálat törvényi háttere:
2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről, Magyar Közlöny 162. szám, 2011. december 29.
(Letölthető innen: http://jogszabalykereso.mhk.hu/MK11162.pdf)
Az ehhez kapcsolódó végrehajtási rendeletben a közösségi szolgálatra vonatkozó pontok a következők:
(Letölthető innen: http://jogszabalykereso.mhk.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=154663.610156)
A Móriczra vonatkozó szabályok:
1) A fogadó szervezet kiválasztása (évente legfeljebb három):
- i) Választhatsz az iskola által felajánlott szervezetek közül. https://www.moricz-bp.hu/index.php/iskola/kozossegi-szolgalat/55-kozossegi-szolgalat-alaphelyszinek
- ii) Ajánlhatsz új helyszíneket. Az iskola felveszi a kapcsolatot velük, és ha a fogadó szervezet és az iskola is egyetért a részleteket illetően, akkor együttműködési megállapodást kötnek. Ha az együttműködési szerződés létre jött, akkor választhatod az adott szervezetet is!
2) Közösségi szolgálat az iskolában:
az 50 órából legfeljebb 15 órát itt az iskolában is segédkezhetsz olyan feladatokban, ami az iskolai közösség érdekében végzett tevékenység. Segíthetsz például:
- i) a könyvtárban bizonyos könyvrendezési, könyvtár-szépítési feladatokban,
- ii) a hólapátolásban,
- iii) bizonyos karbantartási munkálatokban,
- iv) az iskolai honlap szerkesztésében,
- v) olyan iskolai rendezvények szervezésében, ahol külsős résztvevőket is fogadunk.
3) Kapcsolatfelvétel az iskolai mentortanárral:
minden fogadószervezetnek, iskolai projektnek van iskolai felelőse, kapcsolattartója. Őt kell megkeresned, hogy kicsit jobban tájékozódj a lehetőségekről, elvárásokról. A mentortanár ismeri a projektet vagy a fogadó szervezetben folyó munkát. Segít annak eldöntésben is, hogy neked való helyet választottál-e.
4) Közösségi szolgálati napló
Kilencedik évfolyam elején egy Közösségi szolgálati naplót kapsz az iskolában, amelyben igazoltatod az elvégzett órákat a fogadó szervezettel. A napló utolsó oldalán kérjük, hogy írjátok össze azokat a helyszíneket, ahol feladatot vállaltok, a szülők pedig írják alá, hogy engedélyezik gyermeküknek az adott helyszínen a szolgálat elvégzését.
5) A szolgálat teljesítése
A fogadó szervezettel egyeztetett helyen és időben segítesz a feladatok elvégzésében. Elvárjuk, hogy a tőled telhető legnagyobb gondossággal, lelkesedéssel végezd az elvállalt munkát.
6) E-napló beírás:
Minden félév végén le kell adnod a Közösségi szolgálati naplót az osztályfőnöknek, hogy az elvégzett órák a naplóba és a bizonyítványodba is bekerüljenek.